2022-04-27
Komentarzy: 0
Kategoria: Nowości Rynkowe
ZAWIADOMIENIE o podwyżkach cen energii!

Zawiadomienia o podwyżkach energii

Zawiadomienie o podwyżkach cen energii, zaczęła rozsyłać jedna ze spółek energetycznych do swoich klientów. Informacja dotyczy zmiany cen jak ma nastąpić od stycznia.

 Ceny energii w górę ale o ile?

Otrzymujemy informacje od klientów, którzy dostali zawiadomienia o podwyżkach sięgających nawet ponad 300%!!! Czy to odosobnione przypadki? Z pewnością nie. Energia elektryczna na rynkach światowych i w Polsce systematycznie rośnie. Tendencje wzrostowe najlepiej widzimy w statystykach, które publikuje Towarowa Giełda Energii (TGE) a ostatecznie o poziomach cen decyduje Urząd Regulacji Energetyki. Dlatego możemy przypuszczać, że z czasem energia będzie towarem premium. 

Oczekuje się, że ceny energii wzrosną o ponad 50% w 2022 r., a następnie spadną w latach 2023 i 2024. Przewiduje się, że ceny towarów nieenergetycznych, w tym produktów rolnych i metali, wzrosną o prawie 20 procent w 2022 r., a w kolejnych latach będą się zmniejszać. Niemniej jednak oczekuje się, że ceny towarów pozostaną znacznie powyżej ostatniej pięcioletniej średniej. W przypadku przedłużającej się wojny lub dodatkowych sankcji nałożonych na Rosję, ceny mogą być jeszcze wyższe i bardziej zmienne niż obecnie prognozowane.

 

Jak zredukować pobór prądu? Proste sposoby.

 

- Wyłączaj komputer na noc. Komputery to jedne z największych pożeraczy energii. Komputery mogą być włączane i wyłączane ponad 40 000 razy i nie wpłynie to na ich żywotność.

- Wybierz odpowiednie oświetlenie. Żarówki LED są najbardziej energooszczędne. Zużywają o 75% mniej energii elektrycznej niż żarówki i działają 25 razy dłużej.

- Odłączaj urządzenia elektroniczne. Telewizory, kuchenki mikrofalowe, skanery i drukarki, nawet gdy są wyłączone, zużywają energię w trybie gotowości.

- Odłącz ładowarkę. Niektóre ładowarki nadal pobierają niewielkie ilości energii, gdy pozostają podłączone do prądu. Jeśli urządzenie jest ciepłe, nawet gdy nie jest ładowane, oznacza to, że zużywa energię.

- Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pokoju, a także oświetlenie korytarza.

- Korzystaj z naturalnego światła. Czy ta lampa naprawdę musi być włączona? Według danych BC Hydro dwie 100-watowe żarówki wyłączone na dodatkowe dwie godziny dziennie mogą przynieść Ci oszczędności rzędu 15 dolarów w ciągu roku.

- Zainstaluj automatyczne czujniki światła lub czujniki czasowe w oświetleniu zewnętrznym.

- W przypadku oświetlenia krajobrazu zainstaluj urządzenia zasilane energią słoneczną.

- Kupuj energooszczędne urządzenia. Szukaj oznaczenia ENERGY STAR, które jest gwarancją federalną, że urządzenie będzie zużywać mniej energii. Pralki ENERGY STAR zużywają o 25% mniej energii i 45% mniej wody niż tradycyjne pralki, a lodówki o 9% mniej energii niż tradycyjne.

- Wieszaj ubrania, aby wyschły na powietrzu (przynajmniej czasami), zamiast używać suszarki do ubrań.

- Używaj zimnej wody w pralce, kiedy tylko jest to możliwe.

- Uszczelnij nieszczelne okna, które zimą wpuszczają chłód, a latem go nie wpuszczają.

- Używaj wyłączników czasowych w lampkach świątecznych.

- Używaj wentylatorów sufitowych lub podłogowych zamiast klimatyzacji.

- Ustaw temperaturę klimatyzacji o jeden lub dwa stopnie wyżej niż zwykle i udawaj, że tego nie zrobiłeś. Każdy stopień wyżej pozwala zaoszczędzić około 10% energii.

- Żarówki LED działają 25 razy dłużej niż żarówki żarowe.

- W zimie zasłony i rolety w oknach wychodzących na południe powinny być otwarte w ciągu dnia, aby umożliwić dopływ ciepłego światła słonecznego. Zamykaj je na noc, aby chronić przed zimnem.

- Często odkurzaj lampy i żarówki. Starzejące się żarówki i nagromadzony kurz mogą zmniejszyć całkowite oświetlenie o 50%.

- Otwieraj drzwi lodówki lub piekarnika tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby nie uciekało z nich ciepło i zimno. Urządzenia będą Ci wdzięczne za to, że nie będą musiały się dodatkowo wysilać, aby wykonać swoją pracę.

- Mrożonki należy rozmrażać w lodówce, a nie na blacie. Pomoże to utrzymać chłód w lodówce.

- Mięso i zapiekanki rozmrażaj całkowicie przed gotowaniem, aby skrócić czas gotowania.

- Przed włożeniem do lodówki poczekaj, aż gorące potrawy ostygną. Dzięki temu lodówka nie będzie musiała pracować w nadgodzinach, aby utrzymać chłód w jej zawartości.

- Dopasuj wielkość garnka do wielkości palnika. Większy palnik pozwala na ucieczkę ciepła do pomieszczenia.

- Założenie pokrywki na garnek pozwala na szybsze gotowanie lub zagotowanie jego zawartości, dzięki czemu zużywa się mniej energii.

- Gotuj potrawy w większych ilościach niż potrzebujesz na dany dzień; resztki zjedz następnego dnia.

- Kupuj urządzenia o najmniejszych rozmiarach, jakie są Ci potrzebne. Czy naprawdę potrzebujesz tostera, który przypieka cztery kromki na raz, jeśli mieszkasz sam?

- Wyłączaj światło w biurze i komputer, gdy kończysz dzień pracy.

 
 Jak możemy zminimalizować podwyżki cen energii?

Nie od dziś wiadomo, że podwyżki energii jak i paliw odbijają się na wszystkich towarach. Dlatego ważne jest minimalizowanie skutków podwyżek. Możemy to zrobić zmniejszając rachunki za energię. Dzięki temu oszczędności jakie będziemy mieli w domowym budżecie, pozwolą nam pokryć rosnące koszty artykułów w sklepach i dodatkowo oszczędzić trochę gotówki. Polski Komitet Energii Elektrycznej uruchomił stronę internetową na której można znaleźć czynniki wpływające na ceny energii.

A w jaki sposób to zrobić? Pomaga w tym instalacja fotowoltaiczna dla gospodarstw domowych czyli posiadanie własnego prądu. Dlaczego to opłacalne mimo zmian? Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej i ogrzewania jest to jedyny sposób na zmniejszenie opłat. Posiadając własny prąd zyskujemy niezależność energetyczną. Dodatkowo wykorzystując nasza energię do zasilenie ogrzewania ciepłej wody czy domu, oszczędzamy nie tylko na energii ale i na kosztach ogrzewania.

Dzięki własnej energii możemy mieć prawie całkowicie bez kosztowy dom. oczywiście wszystko uzależnione jest indywidualnych od możliwości. Z tego względu zawsze przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z doradca technicznym czy audytorem. Fachowiec sprawdzi nam dokładnie czy nasze plany mogą być zrealizowane w całości czy tylko częściowo. Dlaczego to takie ważne. Wyobraźmy sobie, że bez konsultacji kupujemy potrzebny sprzęt i przystępujemy do realizacji. Nagle okazuje się, że połowa towaru pozostanie w garażu, bo nikt nam nie mamy możliwości zamontowania wszystkiego tak jak nam się wydawało. Może się więc okazać, że zupełnie niepotrzebnie ponieśliśmy większe koszty.


Ile zyskam decydując się na inwestycję?

Odpowiedź na to pytanie już nie jest tak prosta. Musimy to obliczyć bardzo indywidualnie ze względu na zakres inwestycji jak i możliwe dofinansowanie. W zależności od zakresu przedsięwzięcia możemy liczyć na dotację z programu Mój Prąd, o której była mowa ->tutaj. Kwoty z dotacji stanowią maksymalnie 50% inwestycji mimo tego ograniczenia najczęściej są stałe ze względu na koszty. Dotacja obejmuje nie tylko instalacje fotowoltaiczną ale też sprzęt wspomagający zużycie prądu. Do takich sprzętów zalicza się pompa ciepła, magazyn energii, magazyn chłodu, a także inteligentny system zarządzania energią. W związku z tym im mniejsza moc instalacji czy urządzeń wspomagających tym większy procent stanowi dofinansowanie, które przekłada się też bezpośrednio na zysk.

Niemniej niezależnie od zakresu dofinansowania bezpośredni zysk jest widoczny w budżecie comiesięcznym przy opłatach eksploatacyjnych. Biorąc pod uwagę drastyczne podwyżki ceny prądu jak i opłat związanych z ogrzewaniem czas zwrotu gwałtownie się skraca. Wystarczy, że przeanalizujemy jak rośnie cena za gaz, węgiel, olej opałowy czy nawet ekogroszek, żeby zauważyć ile zyskamy na modyfikacji ogrzewania. Zwłaszcza, że ogrzewanie domu które daje nam pompa ciepła już obecnie jest najtańszym systemem grzewczym na rynku. Wyobraźmy sobie, że już w pierwszym miesiącu po zamontowaniu naszej inwestycji nie ponosimy kosztów ogrzewania domu i zasilenia go w energię elektryczną. Podczas gdy wkoło słyszymy o podwyżkach paliw czy ceny prądu, nas to nie dotyka i nawet nie musimy się nad tym zastanawiać. Czy jest to odczuwalny zysk?

 

 Dlaczego zyski nie są dla wszystkich?

Własna instalacja fotowoltaiczna na chwilę obecną dostępna jest tylko dla właścicieli domów. Z tego tez względu osoby zamieszkujące w budynkach zbiorowego zamieszkania takich jak bloki, kamienice maja ograniczony dostęp do tych rozwiązań. Oczywiście jest możliwość wykonania instalacji fotowoltaicznej dla wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni niemniej jest to już kłopotliwe. Z reguły brakuje miejsca na odpowiednio dużą instalację, która zasiliłaby cały budynek. Z tego względu najczęściej takie instalacje produkują prąd na części wspólne typu klatki schodowe czy piwnice. Kolejna przeszkoda jest zgoda wszystkich współwłaścicieli lub większości członków spółdzielni co nie zawsze się udaje.

Posiadacze własnego domu też nie zawsze mają możliwość skorzystania z dobrodziejstwa jakim jest posiadanie własnego prądu. Często ograniczeniem jest budowa dachu czy jego wielkość. Z tego względu warto przed podjęciem decyzji poradzić się fachowca, który sprawdzi wszystkie możliwości. Jeśli chcemy uzyskać darmową konsultację, możemy umówić się na wizytę z doradcą technicznym. 

Właśnie ze względu na ograniczone możliwości warto korzystać i to jak najszybciej bo jak pokazuje historia kto szybciej się decyduje najwięcej zyskuje. Niemniej jakkolwiek nie będziemy liczyć zawsze w mniejszym czy większym zakresie osoby, które decydują się na inwestycje w odnawialne źródła energii zawsze zyskują co miesiąc w budżecie domowym więcej niż reszta społeczeństwa.

Stopniowo oswajamy się z informacjami jakie zewsząd podają media informacyjne. Rosnące ceny towarów, inflacja, zmiany na rynkach światowych, to dziś nic nowego. Jednak podwyżki cen prądu odbijają się najmocniej na budżetach ponieważ energia jest dziś potrzebna praktycznie do wszystkiego. 

Wzrost cen energii w ciągu ostatnich dwóch lat był największy od czasu kryzysu naftowego w 1973 roku. Wzrost cen towarów żywnościowych, których Rosja i Ukraina są dużymi producentami, oraz nawozów, których produkcja opiera się na gazie ziemnym, był największy od 2008 roku.

 Dodatkowo biorąc pod uwagę wsparcie z programów rządowych czy oferowanych przez Fundusz Ochrony Środowiska przy wymianie źródła ciepła na bardziej ekologiczne całe przedsięwzięcie staje się jeszcze łatwiejsze do realizacji. O dofinansowaniach do wymiany źródeł ciepła oferowanych w ramach programu Czyste Powietrze, możemy przeczytać w tym-> artykule na blogu.

 

 

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.