2022-01-24
Komentarzy: 6
Kategoria: Wydarzenia
Cena energii w górę! POWÓD?!

Podwyżki cen prądu. Jakie czynniki w największym stopniu decydują o wzroście cen na energię elektryczną? 


Polityka klimatyczna Unii Europejskiej oraz rosnący koszt emisji dwutlenku węgla (Co2) stanowią 60% kosztów energii elektrycznej, co przekłada się na wzrosty cen na energię elektryczną całej Europie ze względu na ponoszone przez elektrownie węglowe dodatkowe koszty. Kontrakty zawierane na rynku hurtowym (Towarowej Giełdzie Energii) pokazują, że w ostatnim roku ceny energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata gwałtownie rośną. Jeszcze w listopadzie 2020 r. ceny energii w kontraktach terminowych oscylowały na poziomie 235 zł/MWh, by w listopadzie br. osiągnąć poziom 475 zł/MWh. Ceny prądu rosną nadal" — pisze w komunikacie URE a Polskie Sieci Energetyczne by utrzymać bezpieczny poziom rezerwy mocy, musiały 6 grudnia importować energię elektryczną z Niemiec, Litwy i Szwecji.


Słaba sytuacja energetyczna Polski

Ponadto niemal na całym świecie energia elektryczna w stosunku do siły nabywczej pieniądza jest tańsza niż w Polsce, więc ceny energii elektrycznej w innych Państwach nie wzrastają tak dynamicznie. Gdybyśmy dziś mieli elektrownię jądrową z pewnością zwiększyło by to nasze bezpieczeństwo energetyczne i w dłuższej perspektywie wykluczyło kryzys energetyczny.
 

Spróbujmy sobie rozbić to na części składowe :

 • Wzrost ceny uprawnień do emisji Co2 - w 2021 roku koszt jednej tony wynosił 20€, w chwili obecnej jest to 90€, co mocno dotyka polską energetykę, która w większości pochodzi z nieodnawialnych źródeł energii (węgiel kamienny i brunatny). 
 • Podwyżki cen węgla. (wzrost cen o około 80zł/MWh)
 • Zwiększony popyt na energię w czasach pandemii - w głównej mierze praca zdalna.
 • Skokowy wzrost cen gazu ziemnego na światowych rynkach.
 • Brak odpowiedniej infrastruktury magazynów energii, w dużej mierze dotyczy to odnawialnych źródeł energii, które są nieregularnie dostarczane do sieci. 
 • Koszty związane z produkcją energii.
 • Marża sprzedawców energii.
 • Koszty własne sprzedawców (zatrudnieni, obsługa klienta).


Z uwagi na rosnące ceny prądu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe stawki dystrybucji energii elektrycznej na rok 2022. 

Na wniosek 4 firm energetycznych które reagują na wzrost ceny prądu na rynkach - Tauron, Energa Enea, PGE - prezes urzędu regulacji energetyki zatwierdził wzrost kosztów energii czynnej aż o 37%, natomiast dystrybucyjnej o 8%. Jakie będzie to mieć przełożenie na wysokość rachunków dla małego gospodarstwa, które zużywa średnio 200kWh miesięcznie (w zależności od dystrybutora)? 

 • Tauron - wzrost kwoty na rachunku z 139,15zł na 165,88 zł
 • Energa - wzrost kwoty na rachunku 155,07zł na 179,84 zł
 • Enea - wzrost kwoty na rachunku 137zł na 163,21zł
 • PGE - wzrost kwoty na rachunku 148,74zł na 175,02 zł


Wsparcie rządu, czyli tarcza antyinflacyjna kontra podwyżki cen prądu. 

Od stycznia do maja 2022roku rząd planuje obniżenie zwolnienia gospodarstw domowych z akcyzy na energię. 

W pierwszym kwartale 2022 roku zostanie obniżona stawka podatku Vat na sprzedaż energii z 23% do 5%. Średnie gospodarstwo domowe zapłaci za prąd średnio o 21 złotych więcej niż w 2021r, jednak dzięki tarczy antyinflacyjnej od stycznia do marca przeciętny rachunek odbiorcy energii elektrycznej wzrośnie tylko o 6 zł - wyliczyli eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. 

Przypomnijmy, co powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 25 listopada 2021 - "Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach ogłosimy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii elektrycznej i cen żywności". 


Jak możemy się obronić przed podwyżkami ceny prądu? 

Perspektywa dla konsumentów i przedsiębiorców to inwestycja w Odnawialne źródła energii. Ceny energii elektrycznej mocno „uderzą po kieszeniach”. Przy obecnym rozwoju gospodarki nastąpi w tym roku rekordowe zapotrzebowanie na moc. Dlatego już teraz gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy w obawie o dalszy wzrost cen prądu decyduje się na inwestycję w Fotowoltaikę, Banki Energii, Pompy Ciepła i elektromobilność. 


Zmiana źródła ogrzewania:

Zmiana źródła ogrzewania na pompę ciepła, wraz z instalacją fotowoltaiczną da nam niezależność energetyczną i pozwala obniżyć rachunki do minimum przy wysokiej stopie zwrotu. Wiele gospodarstw domowych decyduję się na skorzystanie z „Programu Czyste Powietrze”, gdzie można uzyskać wysokie dofinansowania lub ma w zamiarze skorzystanie z programu „Mój Prąd”. W przyszłości rząd planuje dotację do banków energii, które w połączniu z fotowoltaiką, pozwolą nam na niezależność energetyczną. 

Rozwiązanie to umożliwi nam stać się niezależnymi wobec cen prądu. Instalacja będzie mogła działać w systemie Off-Grid w przypadku braku dostawy prądu. Banki energii mogą magazynować energię w trakcie nadprodukcji prądu. Dzięki temu, w optymalnym stopniu możemy zabezpieczyć się przed podwyżkami cen energii elektrycznej oraz rosnącymi cenami gazu.
 

Jakie są efekty takich rozwiązań ? 

Fotowoltaika w systemie on-grid (sieciowo) pozwoli nam obniżyć kwoty rachunku o 80-90%, co da nam wysoki stopień autonomii finansowej. Średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną czteroosobowej rodziny to ok. 4 000-5 000 kWh rocznie. Koszt takiej instalacji to ok. 25 tyś zł a sama inwestycja natomiast zwraca się w 5-6 lat. Czas działania instalacji to ponad 30lat. W sytuacji, gdy korzysta się głównie z urządzeń zasilanych prądem, możemy osiągnąć bardzo duże oszczędności i pozbyć się obawy przed kolejnymi podwyżkami cen prądu. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak produkcja energii poprzez taką instalację wpłynie na Twoje roczne rachunki i energetyczną samodzielność skontaktuj się z nami!

Jak uchronić się przed podwyżkami?
image
Jolanta MANAGER
Już z początkiem roku
2022, ludzie odczują na swoich portfelach wzrost ceny za energię elektryczną, która weszła w styczniu.
Niebawem a dokładniej w czerwcu, będzie kolejna i mówi się nawet o wartości Ok. 30%…
Instalacja fotowoltaiczna nie tylko szybko się zwraca, ale również chroni nas przed pędzącymi podwyżkami, które na pewno nie zatrzymają się przez najbliższe lata.
image
Karolina DORADCA
Dokładnie tak, notoryczne podwyżki prądu utwierdzają nas w przekonaniu, że fotowoltaika może nas przed tym uchronić a szereg programów tylko wspiera zakup Odnawialnych Źródeł Energii
image
Mariusz MANAGER
Rządowe programy priorytetowe "Mój prąd" i "Czyste powietrze" to świetna zachęta do tego, aby zweryfikować funkcjonowanie naszych gospodarstw domowych pod kątem zapotrzebowania na moc i sposób ogrzewania. Biorąc pod uwagę technologie proponowane przez rynek OZE, fotowoltaika + pompa ciepła to najbardziej efektywny duet, który zadba zarówno o środowisko, jak i o nasz portfel.
image
Sabina REKRUT
Podwyżki cen prądu, galopująca inflacja... To wszystko przemawia aby szukać oszczędności. Redukcja rachunku za prąd poprzez fotowoltaikę jest dobrym rozwiązaniem. Przy założeniu, że instalacja zwróci się w przeciągu 5 lat oznacza, że roczna stopa zwrotu jest na poziomie 20%!!! Mnie te liczby przekonują.
image
Adam MANAGER
Tak dynamiczny wzrost cen prądu będzie skutkował jeszcze szybszym rozwojem fotowoltaiki w Polsce. Dzięki fotowoltaice każdy może obniżyć swój rachunek nawet o 95% a przy tak dużych podwyżkach stopa zwrotu będzie jeszcze krótsza, co pokazuje nam że branży OZE dopiero zaczynie się rozwijać w Polsce.
image
Jowita DORADCA
URE zaznacza w swoim komunikacie iż podwyżki prądu ze względu na wielkość są rozłożone na3 lata. Zatem musimy się przygotować na następne spore podwyżki w 2023 jak i 2024 roku. Fotowoltaika jest więc jedynym i słusznym rozwiązaniem tu i teraz. Odwlekając decyzję o inwestycji narażamy się na straty finansowe. Dzięki fotowoltaice i pompie ciepła przestaniemy puszczać swoje pieniądze z "dymem".

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.